wtorek, 9 czerwca 2015

Proste zasady



Jest kilka prostych zasad, których warto przestrzegać, jeśli chcemy żyć zdrowo i jednocześnie stracić na wadze. Wielokrotnie w szkole na lekcjach biologii analizowaliśmy piramidę żywienia i powiem Wam, że zawsze gdzieś z tyłu głowy chodzi mi ona po głowie. Warto też wspomnieć, że piramidka ta cały czas się zmienia i ewoluuje, niektóre produkty spadają w szczebelkach inne przechodzą piętro wyżej. Może warto poświęcić jej chwilkę i przeanalizować, porównać z Naszym dzisiejszym stanem dieta? 

Konstrukcja piramidy jest bardzo prosta, a jej analiza jest instynktowa. Warto jednak zwrócić uwagę na pewne szczegóły. 

Podstawą piramidy jest oczywiście aktywność fizyczna! Jako minimum WHO proponuje około 
30 min ciągłej aktywności dowolnej, od spacerowania, przez jazdę na rowerze, rolkach, łyżwach, bieganie, siłownię, joga, pilates, taniec i tak można w nieskończoność. Ważne: 7 dni w tygodniu, 365 dni w roku, bez wymówek! Oczywiście dodatkowym plusem jest możliwość ćwiczenia na świeżym powietrzu, im więcej drzew dookoła tym jeszcze lepiej. Upieczemy wtedy dwie pieczenie na jednym ognia! I zdrowo, i tracimy to i owo, witaminki D troszkę naprodukujemy, a jak taka piękna pogoda jak za oknem to nawet słonko muśnie Naszą skórę!




I piętro piramidy to produkty zbożowe z pełnego ziarna i tłuszcze roślinne. Na wstępie warto wspomnieć, że nie chodzi tu tylko o pieczywko, ale również o makarony razowe, brązowy ryż, kasze różnego rodzaju (najbardziej wartościowa jest jęczmienna i gryczana). Z tłuszczy roślinnych preferuje się oliwę z oliwek, olej słonecznikowy, rzepakowy, lniany, sojowy. Niektóre ośrodki naukowe zalecają zmianę masła pochodzenia zwierzęcego na margarynę, ale tylko tę wysokogatunkową! To znaczy, pozbawioną w tłuszcze trans, wzbogacone w sterole roślinne. 


















Kolejne piętro ( II ) to warzywa i owoce, powinniśmy je zjadać minimum 2-3 razy dziennie, chodziać już coraz częściej słyszy się głosy (nawet w spotach reklamowych), iż zalecane jest szamanie ich 4-5 razy! Na pewno warto, są doskonałym źródłem witamin, mikroelementów, bioflawonoidów i polifenoli. Warzywa możemy jeść bez ograniczeń, minimum 500g dziennie. Osoby walczące z otyłością i nadwagą powinny jednak zwrócić uwagę na kaloryczność niektórych owoców (wszystko przez zawarte w nich cukry proste), gdyż mimo że są zdrowe, mogą spowolnić spadek wagi. 


Kolejny szczebelek, już III to ORZECHY i rośliny strączkowe. Powinniśmy je zjadać 1-3 razy dziennie. Orzechy są bogatym źródłem niezbędnych nienasyconych kwasów tłuszczowych, błonnika, białka, całej masy minerałów (od potasu, wapnia, magnezu, żelaza) i witamin z grupy B i witaminy E. Jednak ze względu na kaloryczność, powinniśmy ograniczyć ich spożycie do około 10 sztuk. Natomiast warzywa strączkowe, do których zaliczamy soje, soczewicą, groch, fasolę, bób, ciecierzycę, możemy spożywać albo jako dodatek do dania głównego, albo raz w tygodniu jako danie główne. One również są źródłem błonnika, białka, skrobi, witaminy E i witamin z grupy B, minerałów oraz nienasyconych kwasów tłuszczowych. 


Piętro IV - jaja, ryby, drób. Powinniśmy spożywać do 2 razy dziennie. Produkty te są kopalnią pełnowatrościowego białka jajka dodatkowo również nienasycone kwasy tłuszczowe, kwasu foliowego, przeciwutleniaczy i witaminy B12. Warto jednak rozplanować ich spożycie, aby nie zjadać w ciągu jednego dnia wszystkich produktów z tej kategorii. 


Nabiał (V piętro), jemy 1 - 2 razy dziennie. Aby dostarczyć do organizmu wymaganej ilości wapnia (dziennie zapotrzebowanie to około 800-1000 mg, dla ciężarnych 1500 mg), powinniśmy zjeść 200 g białego serka albo wypić litr mleka. Ile z nas tak robi? 




I na saaamym czubeczku mięso czerwone, słodycze, białe pieczywo, makaron, wysokoprzetworzony ryż .. ale tutaj chyba wszystko jest jasne, raz produkty te są mało wartościowe, kaloryczne, bogate w nasycone kwasy tłuszczowe i cholesterol. Najlepiej ograniczyć ich spożycie do minimum! Tak wiem słodycze... ja też bez nich żyć nie mogę, to moja pięta Achillesowa... ale może warto wybrać jakiś zdrowszy zamiennik? Gorzka czekolada zamiast batona? Co Wy na to? :)  



Miłego dnia, pozdrawiam











3 komentarze:

  1. Pięknie to wszystko wygląda, zachęcająco opisane, ale nie wiem czy bym dała radę. :D Uwielbiam ryż, uwielbiam mięso, dla mnie obiad bez mięsa to kara. Nie raz już próbowałam różnych zdrowszych diet, stawiałam sobie wyzwanie, zawsze kończyło się tak samo, czyli zajadaniem się we śnie wszystkim niezdrowym co popadnie i budzeniem się z ochotą na to wszystko. Wolę chyba normalnie jeść ograniczając fastfoody . :) Pozdrawiam :)

    http://iknowhathis.blogspot.com/ Zapraszam. :)

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Dieta nie musi polegać na eliminowaniu tego co lubimy jeść! Ale czasem warto poszukać zdrowszej alternatywy jak nie dla samego produktu (zamiast białego ryżu - brązowy), to chociaż dla sposobu jego przyrządzenia (zamiast smażenia mięsa na oliwie, może warto je ugotować, grilować lub czegoś innego spróbować?) :) Pozdrawiam

      Usuń
  2. Bardzo przydatny post :) Szczególnie na wakacje

    OdpowiedzUsuń